Turystyka rowerowa z dnia na dzień jest coraz popularniejsza i ma coraz więcej zwolenników, którzy dostrzegli wiele zalet jakie kryje w sobie ten rodzaj wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.
W najbliższej okolicy znajdziecie Państwo dwie kilkunastokilometrowe trasy rowerowe, prowadzące najciekawszymi zakątkami naszego regionu.

Szlak Niebieski - "Nad Zalewem"

(Nielisz - Kulików - Michalów - Leśn. Nowiny - Nielisz)
długość: 25 km
Szlak niebieski

Zaczynamy przy Urzędzie Gminy w Nieliszu. Ruszamy w dół w kierunku zachodnim i przejeżdżamy po „koronie” zapory wodnej. Mijamy elektrownię wodną. Po lewej stronie roztacza się wspaniały widok na zalew Nieliski. Jadąc lekko pod górę dojeżdżamy do skrzyżowania, na lewo do wsi Nawóz, w prawo w kierunku miejscowości Staw Ujazdowski i Staw Noakowski. Na skrzyżowaniu jedziemy w prawo w kierunku Stawu Noakowskiego, zbaczając trochę ze szlaku.  Jadąc lekkim zjazdem w dół, po lewej stronie na skarpie mijamy cmentarz wojenny z 1915 roku. Pochowano  tam żołnierzy rosyjskich i austriackich. Przejeżdżamy przez mostek na rzece Łętownia( dopływ Wieprza), a następnie jadąc lekko w górę, a później znowu w dół dojeżdżamy do wsi Staw Ujazdowski. Na niewielkim skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jadąc najpierw asfaltową, później już tylko utwardzoną drogą dojeżdżamy do Kolonii  Stawu Ujazdowskiego. Tam już pieszo idąc po polach dojdziemy  do Źródełka Świętego Jana. W miejscu tym w XIX w. stał folwark Sędziego Grodzkiego z Zamościa, nazywanego „Sedzią” i źródełko nazywane Sędzizną. W kapliczce była drewniana figura św. Jana. Jak opowiadają starzy ludzie, figura przypłynęła w to miejsce strumykiem od strony lasu płoneckiego. Wodę o wyjątkowo dobrym smaku nazywano gościową bo pomagała na stawy. Ludzie wierzą że woda ma cudowną moc uzdrawiania.

Wracając tą samą drogą docieramy ponownie do skrzyżowania i wracamy na szlak niebieski. Jedziemy prosto w kierunku miejscowości Nawóz.  Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą Nielisz – Kitów, na którym skręcamy w lewo. Jadąc dalej drogą asfaltową, pokonujemy kilka wzniesień, mijamy most na rzece Por  i zjeżdżając w dół wjeżdżamy w dolinę Wieprza. Przejeżdżamy przez wioskę Kulików. Dojeżdżamy do Deszkowic I, skręcamy w lewo w kierunku Michalowa. Na skrzyżowaniu jedziemy prosto i mijamy most na rzece Wieprz, oraz Stanicę Wodną Marina. Odbijamy na prawo, ponownie zbaczając na chwilę ze szlaku. Drogą żwirową dojeżdżamy do tzw. Bramy Michalowskiej – bramy wjazdowej na teren parku w Klemensowie. W parku o powierzchni 140 ha znajduje się barokowy zespół pałacowy. Pałac wybudowano w latach 1744-1746 na prośbę ordynata Tomasza Zamoyskiego oraz jego żony Teresy Zamoyskiej z Michałowskich, dla ich syna Klemensa. Obecnie pałac można oglądać wyłącznie z zewnątrz. Jest to imponująca budowla o powierzchni  3,5 tys. m2.  W parku można spotkać magnolie oraz pomnikowe okazy  drzew – lip, sosen wejmutek, jesionów i dębów.

Po zwiedzeniu Parku i Pałacu w Klemensowie jedziemy przez Michalów i Deszkowice w Kierunku Nielisza.  Skręcamy na prawo do Deszkowic II. Szlak skręca przy białej figurze. Dojeżdżamy do Deszkowic Lipiny. Po lewej stronie na leśnej polanie stoi figurka Matki Boskiej. Widnieje na niej data 18 lipca 1906r. Figurkę ufundował XV ordynat Maurycy Zamoyski na pamiątkę pierwszego spotkania z przyszłą małżonką Marią Różą Sapieżanką. Tą drogą prowadził trakt ze stacji kolejowej w Rejowcu do rezydencji w Klemensowie. Do dzisiaj wzdłuż tej drogi rosną pomnikowe lipy.
Dalej drogą przez las dojeżdżamy do leśniczówki Nowiny. Budynek wybudowano przed II wojna światową. Obok leśniczówki znajduje się szkółka leśna.  Jadąc dalej drogą żużlową przez las dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Po lewej stronie mijamy Hotel MARINA. Wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniany budynek dawnej  szkoły i przedszkola z 1948 roku. Po prawej stronie znajduje się XIX wieczny zespół kościelny. Zespół tworzy kościół, kaplica i dzwonnica. Pierwszy kościół został wzniesiony w roku 1748 przez  komendanta twierdzy zamojskiej Jana Chryzostoma Zelskiego, w miejscu wybudowanej przez Macieja Gąsiorowskiego sto lat wcześniej kaplicy. Obecny wygląd świątyni to rezultat kilku rozbudów ,najważniejszej w 1859 roku. W ołtarzu głównym znajduje się stuletni obraz patrona Św. Wojciecha, namalowany przez Tadeusza Szelmowskiego.  Na cmentarzu przykościelnym, w rogu, stoi szczególna kaplica, zwana letnią. Powstała ona z altany, w której witano ordynata Maurycego Zamoyskiego, który w 1906 roku wracał od ślubu z poślubioną właśnie małżonką.

W pobliżu dzwonnicy znajduje się pomnik ku czci mieszkańców Nielisza zamordowanych w czasie II wojny światowej. Jadąc dalej drogą na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i powracamy do miejsca startu.

Szlak Zielony - "Nad Wieprzem"

(Nielisz- Jezioro Sodoma - Ujazdów - Staw Noakowski)
długość: 17 km
Szlak zielony

Szlak rozpoczynamy naprzeciwko Szkoły Podstawowej w Nieliszu. Skręcamy w prawo i wjeżdżamy w las. Drogą leśną docieramy do mostu na rzece Łabuńka. Dalej mijamy staw nazwany Bagienko. Trasa doprowadza nas pod Pałac w Ruskich Piaskach z 1906 roku z pięknymi parkowymi alejkami porośniętymi pigwą. Obecnie mieści się tu Dom Opieki dla Kobiet. Naprzeciwko Pałacu stoi gorzelnia. Jedziemy dalej na północ przez piaszczysty trakt. Są to tereny myśliwskie, dużo tu ambon. Na lewo widać stare kopalnie piasku. Wjeżdżamy do dużego kompleksu leśnego. Droga prowadzi nas nad klimatyczne jezioro o tajemniczej nazwie Sodoma. Legenda głosi, że żyją w nim potwory. Za lasem położona jest wieś Zamszany. Niegdyś był tu folwark. Wjeżdżamy na drogę asfaltową. Po drodze spotykamy duży drewniany krzyż i kościółek. W kolejnej miejscowości Tarzymiechy mijamy kolejny krzyż. Nieopodal boiska skręcamy w lewo i wjeżdżamy na most na Wieprzu. Zaraz za mostem mijamy kolejna kapliczkę. Dalej w Wirkowicach Pierwszych szlak skręca na południe. Po lewej mijamy farmę strusi afrykańskich. W końcu dojeżdżamy do Ujazdowa. Na zachodnim brzegu doliny Wieprza dostrzegamy drewnianą kaplicę pw. NMP Królowej Polski. Dalej po lewej mijamy dworski park krajobrazowy o powierzchni 4 ha, z  murowanym dworkiem z 1874 roku wybudowanym przez Bentkowskich. O dworku krążą opowieści o pojawiających się duchach pomordowanych tu podczas wojny partyzantów. Obecnie dwór jest własnością prywatną. Wracamy na szlak. W Kolonii Staw Noakowski mijamy kolejną kapliczkę, tym razem murowaną. Na zachodzie w oddali widnieje nowy zespół kościelny w Stawie Noakowskim z 1998 roku. Dalej jedziemy przez Staw Noakowski. Docieramy do mety naszego szlaku, tj. do skrzyżowania z drogą wojewódzką Zamość – Żółkiewka.
Nieopodal znajduje się tabliczka wskazująca kierunek do źródełka Św. Jana. Przekraczamy drogę wojewódzką i udajemy się w kierunku południowym. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy na zachód do Kolonii Stawu Ujazdowskiego. Za wioską, wśród łąk znajduje się kapliczka położona nad źródłem świętego Jana. Obecna kapliczka została wybudowana w 1997 roku. Legenda głosi że woda ze źródła ma własności uzdrawiające.